Kontaktní formulář
 *
 *
 *
 *
Políčka s hvězdičkou jsou povinná.
Aktuální nabídka
Žádné články nejsou k dispozici.

Tepelná čerpadla časté dotazy

Několik odpovědí na nejčastější dotazy pro ty, kdo o instalaci tepelného čerpadla vážně uvažují.

Tepelné čerpadlo je drahé!

Spočtěte si, kolik stojí pořízení kvalitního plynového kotle s plynovou přípojkou a odkouřením. Tepelná čerpadla se dají pořídit již za ceny o málo vyšší, než kavlitní plynový kotel.
 

Vrátí se mi investice?

Existují levnější a dražší systémy. Zjednodušeně lze říci, že dražší systémy mají nižší provozní náklady a díky tomu mají srovnatelnou návratnost jako ty levnější. Běžná návratnost do tepelného čerpadla je 6 až 8 let.
 

Je pro mě systém vzduch-voda to pravé?

Ano, pokud neexistuje možnost položení plošného kolektoru do zahrady pro systém země-voda. Poté je na zvážení zda realizovat dražší vrt, nebo méně účinný systém vzduch-voda. Systém vzduch-voda je z hlediska instalace výrazně jednodušší, má však dražší provoz až o 30% než systém země-voda.
 

Dá se vrtat i u nás?

Ano, vrt pro tepelné čerpadlo se dá provést téměř kdekoliv, zajede-li na místo vrtná souprava. Materiál podloží pak určuje, jak pracné bude vrt provést. Obecně platí, že čím tvrdší podloží, tím lépe pro realizaci vrtu.
 

Co se zahradou kde je plošný kolektor?

Se zahradou se nic neděje. Je-li zemní kolektor správně nadimenzován není na povrchu zahrady patrný žádný vliv kolektoru a lze osadit i běžné zahradní porosty. Osazení vzrostlých stromů je na zvážení. Nad kolektorem lze také realizovat jakékoliv terénní úpravy - terasa, dlažda atd. Pevné stavby by v místě plošného kolektoru neměly být, avšak setkáváme se často s instalací malých zahradních staveb - kolna, altán ..., které zemní kolektor téměř neovlivní.
 

Životnost tepelného čerpadla je malá!

Je-li tepelné čerpadlo správně navrženo z hlediska počtu startů kompresoru a z hlediska motohodin, měla by se pohybovat životnost kompresoru v řádu cca 20let. Kdyby tomu tak nebylo, proč by někteří výrobci nabízeli záruky na kompresor v délce 10 let? Sami si spočítejte, kolik Vám za dobu životnosti tepelné čerpadlo ušetří.
 

Jak se mám o tepelné čerpadlo starat?

Pro běžná tepelná čerpadla v rodinných domech platí zásada pouze udržovat provozní kapaliny ve správném množství a pravidelně čistit fitry. Pro ty kdo chtějí mít jistotu správné funkce nabízíme možnost pravidelných servisních prohlídek. Nově však pro některé technologie platí povinnost pravidelných servisních prohlídek chladícího okruhu (stejně jako u kotlů na tuhá paliva je povinnost mít revize kotle). Toto se vztahuje na většinu tepelných čerpadel vzduch-voda. Naopak pro většinu tepelných čerpadel země-voda tato podmínka zatím neplatí.