Kontaktní formulář
 *
 *
 *
 *
Políčka s hvězdičkou jsou povinná.
Aktuální nabídka
Žádné články nejsou k dispozici.

Fotovoltaické elektrárny časté dotazy

Několik odpovědí na nejčastější dotazy pro ty, kdo o instalaci fotovoltaické elektrárny vážně uvažují.
 

Instalaci mi nepovolí!

Momentálně ČEZ povoluje fotovoltaické systémy na střechy do maximálního výkonu 20kWp. Může se však stát, že dům leží v lokalitě, kde je přenosová kapacita soustavy malá a pak FV opravdu nemusí povolit. Do výkonu 10kW není nutné řešit Licenci.

Dostanu něco za výrobu z fotovoltaické elektrárny?

Ne, pokud máte na mysli podporovanou výkupní cenu. Pro nově instalované fotovoltaické elektrárny není výkupní cena stanovena. Z nově instalované elektrárny můžete dostat zaplacené tzv. přebytky, pokud uzavřete smlouvu na výkup přebytků s distributorem. Cena za přebytky je v úrovni 0,50 Kč/kWh. Je však nutné mít sjednanou licenci a s ohledem na malé množství se to příliš nevyplácí.

Můžu si vyrábět pro sebe?

Ano, dnes se vyplatí fotovoltaická elektrárna pouze tam, kde jste schopni většinu elektrické energie spotřebovat pro sebe.

Výkupní cena není, vyplatí se mi to?

Výkupní cena není stanovená, je tedy 0,- Kč. I přes to se najdou aplikace, kde se fotovoltaiccký systém vyplatí. Je nutné porovnávat možnosti zisku elektrické energie z fotovoltaického systému s aktuální spotřebou v objektu.

Můžu čerpat dotaci?

Dotace je možné čerpat na každý zkolaudovaný rodinný dům. Výše dotace je závislá ma způsobu realizace a na způsobu ukládání přebytků. Nejčastější dotace je 85tis. při akumulace přebytků do vody a 155tis při akumulaci přebytků do baterií. Je třeba však dodržet podmínky SFŽP.

Jaká je návratnost?

Návratnost již pravděpodobně nebude nikdy tak nízká, jak tomu bylo v předcházejících letech. Po podrobnější analýze spotřeby v objektu lze návratnost stanovit. U většiny aplykací vychází návratnost 15-20 let, ve výjimečných případech může být kratší.

Je instalace časově náročná?

Ne, pokud nám přeje počasí, můžeme fotovoltaické panely na běžném rodinném domě zvládnout za jeden den, stejně jako montáž veškerého příslušenství.

Je složitá následně administrativa?

Ne, nejčastěji sestává administrativa jen v povolení od ČEZ. nabízíme pomoc s vyřízením veškeré nutné administrativy