Kontaktní formulář
 *
 *
 *
 *
Políčka s hvězdičkou jsou povinná.
Aktuální nabídka
Žádné články nejsou k dispozici.
Domovská stránka > Technologie pro pasivní domy

pasivní domy

Technologie pro pasivní domy

Čím si vybavit pasivní dům

Při výběru pasivního domu je také hodně důležité věnovat pozornost veškerým technologiím, které v domě budete instalovat. Standardem pasivního domu je větrání s rekuperací. Dále však je nutné dům vytápět a případně dále snížit spotřebu vstupní energie. K tomu lze požít např. solární termický systém, nebo solární fotovoltaický systém.
 
Větrání s rekuperací
Větrání s rekuperací je možné řešit centrálním nebo decentrálním systémem. Pro centrální větrání je nutné zrealizovat rozvody vzduchotechniky pro přívod čerstvého vzduchu a odtah znehodnoceného vzduchu. Rozvody vzduchotechniky lze řešit v podlahách nebo v podhledech a vždy je nutné toto zahrnout už do samotném návrhu domu. Decentrální rekuperace nepotřebuje rozvody potrubí, ale je nutné dle zvoleného typu přizpůsobit rozvody elektroinstalace (např. pro systém Get air).
větrací systémyrekuperace-getair
 
Vytápění
Pasivní dům má většinou malé provozní náklady na vytápění. Čím nižší provozní náklady domu, tím méně je výhodné použití tepelného čerpadla. Obrovská výhoda tepelného čerpadla však spočívá v nízkých provozních nákladech a tím snížení celkových vstupních energií na provoz domu. V případě, že je na stavbu pasivního domu čerpána dotace, je tento topný zdroj možné použít pro zajištění potřebné úspory. S tepelným čerpadlem lze také výhodně ohřívat teplou užitkovou vodu.
Pokud při úvaháh o energetické náročnosti domu a pořizovacích nákladech je tepelné čerpadlo příliš drahé, lze osadit přímotnobný systém - elektrokotel, přímotopy nebo např. elektrické topné rohože.
 
Solární ohřev vody
Doplnění celého systému o solární ohřev vody může plnit dva účely. Solární termické panely dokáží úspěšně ohřívat užitkovou vodu přes letní měsíce, a to téměř zdarma. Druhou výhodou je opět snížení celkové energetické náročnosti domu a splnění požadavků pro získání dotace.
 
Fotovoltaický systém
Fotovoltaická elektrárna, ať už s akumulací energie do baterií, nebo s akumulací energie do vody, případně bez akumulace nám zajistí opět úsporu vstupních nákladů. Její výhodnost a návratnost je závislá na aktálních podporách.
 
 
Jednotlivé výše zmíněné systémy jdou mezi sebou různě kombinovat. Neexistuje jednoduchý návod co je nejvýhodnější. S výběrem vhodných variant by měl napomoci archytekt či projektant.
My Vám rádi nabídneme bezplatnou konsultaci a poradíme Vám i na základě dlouholetých zkušeností s instalací všech výše zmíněných systémů.
 
Máte-li zájem o bezplatnou konsultaci, neváhejte nás kontaktovat enerfin@enerfin.cz